Peka kruha je za marsikoga povsem vsakdanje opravilo, saj je kruh vendarle živimo, da ga mnogi jedo prav vsak dan. Najdejo se tudi takšni, ki zraven vsakega obroka potrebujejo to živilo, zato ga v nekaterih gospodinjstvih pojedo res veliko.
Na srečo lahko to živilo, ko ga spečemo, tudi zamrznemo in nas tako lahko počaka kar nekaj časa. Tako lahko naredite večjo količino kruha in ga postavite v zamrzovalnik, potem pa po potrebi jemljete iz njega. Včasih se seveda prileže tudi kruh iz pekarne ali trgovine, a večina prisega na domačega – ne nazadnje vsaj vemo, kaj točno smo dali vanj in kako smo ga pripravili. Poleg tega mu lahko dodamo sestavine po svojem okusu, kar je zagotovo veliko vredno. Nekaterim namreč prija bolj slan kruh, spet drugi ne prenesejo pšenične ali katere druge vrste moke, tretji pa imajo prav poseben način priprave in peke kruha, ki jim najbolj odgovarja.
Seveda obstaja veliko receptov, kako speči kruh, mi vam na tem mestu zaupamo enega od njih. Na en kilogrem moke (pšenične različnih tipov, lahko pa delu pšenične moke dodate še del kakšne druge, na primer koruzne, priine, ržene …) pripravimo kocko kvasa, od 6 do 7 decilitrov tople vode, žlico sladkorja, malo manj kot žlico soli in 1 deciliter olja. Najprej v posodo stresemo polovico moke, ji dodamo toplo vodo, zdrobljen kvas in sladkor ter vse skupaj premešamo z leseno lopatko.
Zmes, ki je dokaj redka in lepljiva, potresemo z malo moke in pustimo, da naraste na dvojno količino. Potem dodamo sol, olje in preostalo moko ter zgnetemo homogen hlebček. Če se testo lepi na roke, dodamo še moke, vendar pazljivo, kaj hitro se lahko zgodi, da je je preveč in kruh se ne da več lepo gnesti, rezultat pa ni ravno posrečen hlebec. Pustimo ga, da vzhaja še enkrat, potem pa ga na hitro še enkrat pregnetemo (na tem koraku lahko oblikujemo tudi štručke) in položimo v pekač. Tam naj hlebček še enkrat vzhaja, potem pa kruh pečemo slabo uro pri začetni temperaturi 200 stopinj Celzija, ki jo kasneje lahko znižamo na 180 stopinj. Pred peko ga lahko namažemo z vodo ali stepenim jajcem ter prerežemo.
To je nekakšen osnovni recept za kruh, ki pa ga seveda lahko prilagajamo svojemu okusu. Sestavinam lahko dodajamo različne vrste moke in dodatke, kot so jajca, mleko, limonina lupinica in podobno. Izdelujemo lahko tudi različne oblike, tudi žemlje in dolge štručke. Te izdelke lahko popestrimo z naribanim sirom.
Uživajte v peki kruha in preizkušajte različne recepte, da boste našli tistega, ki vam najbolj odgovarja.